Blond zimny czy ciepły – który odcień bardziej Ci pasuje?

Nie jest prawdą, że blond włosy nie będą pasować kobietom o oliwkowej cerze albo brązowych oczach. Beyoncé  wygląda doskonale w ciepłym, miodowym odcieniu blond, a ma przecież śniadą cerę! Wiele zależy bowiem od tonacji farby, którą wybierzesz. Blond może być zimny lub ciepły – jak rozpoznać, który kolor bardziej Ci odpowiada?

Jak rozpoznać swój typ urody?

Urodę kobiecą można podzielić na dwa podstawowe typy – ciepłą i zimną. Poradniki mówią też o wiosnach, zimach, jesieniach i latach, choć mało jest osób, które reprezentują „czysty” typ urody. Zima może być ciepła, a lato chłodne. Jednak warto poprzeć na podstawowe wyznaczniki:

  • Jeśli Twoje tęczówki są w jednej czystej barwie (np. błękicie lub brązie), żyłki pod skórą mają niebieskawą barwę, lepiej czujesz się w srebrnej biżuterii i wyrazistych kolorach, to prawdopodobnie reprezentujesz zimny typ urody. Będzie Ci dobrze w chłodnym, platynowym lub ciemnym blond.
  • Jeśli Twoje tęczówki mają domieszkę złotych czy zielonych refleksów, żyłki pod skórą mają zielonkawą barwę i lepiej czujesz się w złotej biżuterii, to wielce prawdopodobne, że należysz do ciepłego typu urody. Będzie Ci korzystnie w ciepłym, złotym blond.

Czym właściwie różnią się ciepłe i zimne blond?

Obywa rodzaje farb rozjaśnią włosy na wskazany kolor, ale różnią się refleksami. Zawierają inne pigmenty, które nadają inny kolor wykończenia, tworząc poświatę – chłodną lub ciepłą. Ciepły blond może mieć domieszkę żółtych, pomarańczowych lub czerwonych barwników. Natomiast zimny blond będzie miał dodatek niebieskich, fioletowych lub zielonych pigmentów. Ich proporcje mogą się różnić, pozwalając uzyskać całe spektrum możliwości.

Jak wybrać farbę do włosów blond? Patrz na numerację

Podstawowe poziomy kolorystyczne są oznaczane numerami od 1 do 11. Jedynka to czerń, a 11 to super jasny blond. Ciemny blond plasuje się w pobliżu numeru 6. Zależność jest prosta: im wyższy numer, tym jaśniejszy kolor. Przy wyborze tonacji zwracaj uwagę na numery po kropce lub przecinku, które oznaczają refleksy dominujące i dodatkowe.

  • Jak wybrać farbę ciepły blond? Ciepłe kolory blond są oznaczone zwykle numeracją 3,4,5,6. Jeśli po przecinku są dwie cyfry ciepłych odcieni, np. 9.33, farba da bardzo ciepły efekt, złotych refleksów.
  • Jak wybrać farbę zimny blond? Chłodne odcienie wskazuje numeracja 1 (popielaty), 2 (opalizujący), 7 (metaliczny). Jeśli zależy Ci na platynowym wykończeniu, wybieraj farby np. z dwoma jedynkami – 10.11 lub 11.11.
  • Neutralne farby, które mogą łączyć pigmenty ciepłe i zimne, są zwykle oznaczane zerem po przecinku. Mogą pogłębiać lub zmniejszyć głębokość refleksu, są kolorami bazowymi.

Jak ochłodzić lub ocieplić blond włosy?

Chcesz wypróbować, jak będziesz wyglądać w danym odcieniu, ale nie jesteś jeszcze gotowa na trwałą koloryzację? Zastosuj toner lub farbę ton w ton, która jest produktem utrzymującym się na włosach do 28 myć. Nie zmienia diametralnie koloru, ale nadaje mu inny ton. Pogłębia złociste lub platynowe refleksy. Jest stosowana bezpośrednio po farbowaniu lub na naturalne włosy. Możesz też jej użyć do odświeżania koloru włosów farbowanych kilka tygodni po koloryzacji.

Materiał Partnera